Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracodawca nie pobierze zaliczki od ekwiwalentu za internet

17 stycznia 2022 | Podatki i księgowość | Wioleta Kosińska

Zwrot kosztów korzystania z sieci dla pracowników wykonujących pracę zdalną w okresie trwania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz do trzech miesięcy po ich odwołaniu nie jest przychodem ze stosunku pracy.

Co do zasady za przychody podatkowe, w tym także ze stosunku pracy, należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika.

W tym miejscu warto wskazać, że przepisy ustawy o PIT nie zawierają definicji pojęcia "nieodpłatne świadczenie".

Świadczenia przekazywane na rzecz pracowników stanowią przychód z tytułu stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Przychód ten należy opodatkować tak jak pozostałe przychody ze stosunku pracy, tj. według skali podatkowej. Przychodem mogą być zarówno świadczenia nieodpłatne (w całości finansowane ze środków pracodawcy), jak i świadczenia częściowo odpłatne.

Kwestia rozumienia pojęcia „innych nieodpłatnych świadczeń" – w kontekście świadczeń pracowniczych – była również przedmiotem analizy Trybunału Konstytucyjnego >patrz ramka.

Zapewnienie materiałów i narzędzi

Ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej; ustawa o Covid-19) przewiduje, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu Covid-19, oraz w okresie trzech miesięcy po ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12167

Wydanie: 12167

Spis treści
Zamów abonament